A három napos utazás során megismerhették az őket vendégül látó település, Tóthfalu múltját és jelenét. Megtekintették a Vajdaság nyugati részén fekvő Bács várát. Már a honfoglaláskor szláv vár állt itt, majd Bács vármegye székhelye lett. Több országgyűlés színhelye, Hunyadi Mátyás és II. Ulászló kedvelt tartózkodási helye. A vár a Rákóczi-szabadságharc alatt pusztult el, azóta rom.
Ezután az újvidéki Futaki úti temetőbe vezetett a diákok útja. Itt megemlékeztek az 1944/45-ös vérengzések során kegyetlenül lemészárolt magyar áldozatokról. A rendezvényen Matuska Márton publicista, a délvidéki szerb razzia legavatottabb kutatója tartott egy spontán történelemórát.
A délutáni órákban érkezett meg a csoport a Duna és a Száva torkolatánál fekvő Nándorfehérvárhoz.
1456. július elején félelmetes haderő, II. Mehmed szultán seregei hömpölyögték körül Nándorfehérvárat. A török sereg tízszeres számbeli fölényben volt a várvédőkkel szemben, és az akkori világ leghatékonyabb ostromtüzérségével rendelkezett. A törökök lezárták a Dunát, és ahhoz, hogy Hunyadi János kormányzó harcedzett katonái és Kapisztrán János keresztesei felmenthessék a védőket, meg kellett semmisíteni a török hajózárat. E döntő ütközetről emlékeztünk meg szombat délután.
Vasárnap reggel a tóthfalusi mise után utolsó állomásukra, az aracsi pusztatemplomhoz utaztak tanulóink. Törökbecse közelében a határban egy téglaépület monumentális hatású romjai találhatók. A templom román stílusú építmény volt, amelyet utóbb egy toronnyal egészítettek ki. A templomból mára a nyugati fal, a szentély egy része és a torony maradt fenn eredeti állapotban.
Varga Szitár Júlia